0

Luang Prabang – miasto buddyjskich świątyń

Jedną z najważniejszych, a zarazem najbardziej dziwnych i niezwykłych atrakcji turystycznych(chociaż w tym przypadku bardziej odpowiednie byłoby chyba sformułowanie „klejnot turystyczny) Laosu jest Luang Prabang, czyli legendarne miasto buddyjskich świątyń.

Luang Prabang jest miastem, którego historia jest okryta tajemnicą, co zresztą, trzeba przyznać, jest dość częste jeśli chodzi o starożytne miasta i zabytki w tej części świata. Właściwie, wiadomo nam jedynie tyle, że jest to miasto świątyń, miasto, które w dawnych czasach najprawdopodobniej spełniało jakąś niezwykłą funkcję. Być może był to buddyjski odpowiednik Mekki, a być może odpowiedź na nasze pytania oraz wątpliwości jest o wiele bardziej jeszcze bardziej niezwykła, chociaż najpewniej nigdy jej nie poznamy. Luang Prabang jest zjawiskiem niezwykłym również dlatego, że jest to jedno z nielicznych miejsc w Laosie, których wartość turystyczna właściwie w całości opiera się na starożytnych zabytkach, a nie tylko na dzikiej, nietkniętej przez człowieka przyrodzie.

Niestety, ponieważ Laos jest krajem praktycznie pozbawionym rzeczywiste infrastruktury turystycznej, na chwilę obecną Luang Prabang jest lokalizacją niezwykle trudno dostępną i tak naprawdę osiągalna chyba jedynie przez zawodowych podróżników. Nie dolecimy tam samolotem i nie dowiezie nas tam żaden pociąg albo autobus. Jeżeli za wszelką cenę chcemy odwiedzić to niesamowite miejsce a nie jesteśmy zawodowym globtroterem, pozostaje nam chyba jedynie zebrać grupę oddanych przyjaciół i spróbować dostać się do tego miejsca na własną rękę, najlepiej korzystając z płatnej pomocy miejscowych przewodników. Taka podróż to legendarnego miasta świątyń z całą pewnością będzie przygodą, którą zapamiętamy na całe życie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to miejsce praktycznie odcięte od cywilizacji, co może mieć również różnego rodzaju groźne i niebezpieczne konsekwencje. Laos nie jest zaliczany do grona krajów niebezpiecznych, ale w przypadku jakiejś choroby czy innego nagłego zapadnięcia na zdrowiu najprawdopodobniej będziemy skazani wyłącznie jedynie na samych siebie. Tym bardziej, jeśli będzie to miało miejsce w Luang Prabang lub w drodze do tego miejsca.

Nie ma więc co ukrywać, że podróż do legendarnego miasta buddyjskich świątyń, do tajemniczego Luang Prabang, jest imprezą w jakiejś mierze ryzykowną i nie każdy powinien się za nią zabierać. Jeśli jednak podejmiemy ryzyko i osiągniemy cel naszej podróży, możemy być pewni tego, że wrażenia z tej wyprawy pozostaną w naszej pamięci na zawsze.

Sprawdź wycieczki do Laosu biura podróży Vanellus Travel!