Geologiczna niezwykłość
Azerbejdżan zachwyca nie tylko wytworami rąk ludzkich. Przyroda również dokłada swoją cegiełkę. Błotne wulkany to zdecydowanie rzadsze zjawisko niż ziejące lawą wulkany, czy wypluwające gorącą wodę gejzery. Na rozległych obszarach Pustyni Gobustan rozsianych jest mnóstwo błotnych wulkanów, które powstały w związku z obecnością bogatych złóż ropy naftowej.
„Błotne pociski”
Do ukształtowania się wulkanu dochodzi wtedy, gdy podnoszący się gaz ziemny napotyka wody podziemne, wówczas dochodzi do mieszania się wody i gazu oraz porywania przez taką mieszaninę piasku, iłu lub mułu. Z wulkanów razem z gazami wyrzucana jest blokująca ujście krateru błotnista maź. Charakterystyczne stożki wulkaniczne mogą osiągać wysokość od kilku centymetrów do nawet kilku metrów. Erupcja może niekiedy być dość gwałtowna – wówczas rozrywany jest cały krater, zazwyczaj są to jednak „błotne pociski” miotane w zależności od siły wiatru na niewielkie odległości. Nierzadkim widokiem jest też błotna lawa spokojnie spływająca po kraterze lub w okresie letnim, gdy błoto jest gęstsze, duże bąble czopujące kratery.
Azerbejdżańska wyprawa w kosmos
Wyjątkowy krajobraz azerbejdżańskiej pustyni przypomina nieco prezentowane w filmach science fiction wyobrażenia o niezamieszkałych, obcych planetach. Bulgoczące błoto, kratery i rozległe pustkowie robią naprawdę nieziemskie wrażenie. Z pozoru nic się tu nie dzieje, jednak we wnętrzu ziemi ciągle dochodzi do gazowych erupcji!
To jak… zachęciliśmy Cię do tego, żeby bliżej poznać Azerbejdżan? Sprawdź ofertę wyjazdów do tego kraju biura podróży Globzon Travel!