0

Armeńskie klasztory

Armenia to miejsce wyjątkowe i godne zainteresowania każdego globtrotera. Przyciąga ono swoją maje statyką. Zachwyca malowniczymi krajobrazami. Zaskakuje wyjątkową gościnnością mieszkańców. Kryje też w sobie niezliczone atrakcje i nieustannie gości na liście najczęściej wybieranych miejsc na wakacje wśród Polaków.

Armenia w pigułce

Armenia to państwo w Azji graniczące z Gruzją, Iranem, Azerbejdżanem i Turcją. Państwo nie ma dostępu do morza. Jej początki sięgają czasów biblijnych. Największym miastem, pełniącym jednocześnie funkcję stolicy kraju jest Erywań. Aby się tam dostać nie potrzebujemy wizy. Armenia to również jedno z dwudziestu najczęściej odwiedzanych państw na świecie. Wśród głównych atrakcji turystycznych znajdują się pełne dumy i tajemnicy klasztory.

Atrakcyjne, tajemnicze i dumne

– takie są właśnie klasztory armeńskie. Kto raz je zobaczy, będzie oczarowany ich przejmującym pięknem. Na obszarze całej Armenii jest ich naprawdę sporo, a każdy zasługuje na to, aby pobyć w jego otoczeniu choć przez chwilę. Jednym z nich jest monastyr Khor Virap, w którym – zgodnie z miejscowymi legendami – przez 13 lat więziony był św. Grzegorz Oświeciciel. To najczęściej odwiedzany klasztor armeński. Inny to XIII – wieczny, zbudowany na skalnej półce monastyr Norawank. Na naszą uwagę zasługuje również największy w całej Armenii klasztor Tatew. Znajduje się on w najpiękniejszym pod względem architektonicznym mieście na obszarze Armenii czyli Goris. Warte odwiedzenia są również pozostałe monastyry czyli:

  • Monastyr Gandzasar – w którym przechowywane są relikwie św. Zachariasza – ojca Jana Chrzciciela;
  • Klasztor Sewanawank – jeden z najsłynniejszych i najbardziej malowniczo usytuowanych klasztorów w Armenii w otoczeniu górskich szczytów i tafli jeziora Sewan;
  • Klasztor Saghamosawank (klasztor psalmów) – miejsce, w którym przepisywano i ozdabiano manuskrypty;
  • Klasztor Geghard (klasztor św. Włóczni) – wykuty częściowo w skale; obiekt uznany za Ormian jako miejsce szczególnego kultu, miejsce święte; wpisany na Listę UNESCO.

To co łączy wszystkie te budowle, to oczywiście ich doskonale zachowany stan. Zwiedzając je dobrze jest na chwilę się wyciszyć, by poczuć prawdziwe piękno tych niezwykłych miejsc kultu.

Marzysz o podróży do Armenii? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Globzon Travel:

Źródło: http://wycieczki-armenia.pl/armenskie-klasztory/