Jednym z ciekawszych przejawów tradycji ludowej w Wietnamie jest oryginalny taniec lalek na wodzie. Zamiast sceny w przedstawieniach jest tu wykorzystywane lustro wody, a lalki są sterowane tak, że widzowie spektaklu nie widzą animujących je aktorów. Jeśli więc będziecie np. w Hanoi, warto oprócz zwiedzania samego miasta poznać tą specyficzną, znaną tylko w Wietnamie sztukę lalkarską.
Osobliwość teatru na wodzie
W teatrze na wodzie nie ma kurtyny, a scenę zastępuje wypełniony wodą po brzegi basen. Przedstawienie składa się w zasadzie z wielu kilkuminutowych scenek, a całość tego nietypowego widowiska zwykle trwa około godziny. Rolę scenografii pełni kilka bambusowych ekranów z dachem przypominającym pagodę. Ilustracją dla scenek ukazujących najczęściej życie na wsi, jest muzyka na żywo. Niezależnie od rodzaju przedstawienia i tempa jego akcji, spektakle są na tyle komunikatywne, że zrozumienie ich nie wymaga znajomości języka wietnamskiego. W jaki sposób animatorzy poruszają drewnianymi lalkami? Każda z nich umieszczona jest na długim drągu zanurzonym
w wodzie, a jej drugi koniec trzyma aktor-animator. Niektóre z lalek teatru na wodzie to proste figurki, ale część z nich charakteryzuje dość skomplikowana budowa ułatwiająca wykonywanie różnych trików.
Wodny teatr jako przejaw tradycji
Początki Wodnego Teatru Lalek oparte są na tradycji plebejskiej, współcześnie uważa się go za kulturalną wizytówkę Wietnamu. Pierwsze wzmianki o wodnej sztuce lalkarskiej pochodzą z XII w., ale uważa się, że powstała ona dużo wcześniej jako swoisty przejaw kultu religijnego. Dawniej tego typu spektakle odgrywano na bagnach, jeziorach i innych naturalnych akwenach, wśród roślin, które stanowiły naturalną scenografię. Inspiracją do pokazywanych podczas świąt i wiejskich festynów przedstawień, były zajęcia dnia powszedniego, tradycje i wiejskie obrzędy. Teatr lalek na wodzie był czymś w rodzaju tradycji, którą przekazywano sobie z pietyzmem z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach lalkarzami mogli być tylko mężczyźni, gdyż kobiety uważano za zbyt słabe fizycznie, by je trzymać, a dodatku obawiano się, że mogą zdradzić sekrety sztuki lalkarskiej rodzinie swojego męża. Najlepsze do wyrobu tworzonych własnym sumptem lalek było rosnące przy jeziorach drzewo figowe, które jest lekkie i łatwe w obróbce.
Wodny Teatr Lalek na Wodzie to unikatowa na skalę światową forma lalkarstwa, którą możemy podziwiać w Hanoi, Sajgonie, ale również w tych krajach, do których podróżują utalentowani animatorzy. Za najbardziej spektakularny i kulminacyjny punkt każdego przedstawienia lalek na wodzie uważa się występ dwóch smoków, które zieją ogniem
i plują wodą. Warto wiedzieć, że namiastkę Wodnego Teatru Lalek z Wietnamu możemy znaleźć w Warszawie. Tam w siedzibie Centrum Integracji Thang Long znajduje się miniaturowy teatr wodny, grający przedstawienia głównie podczas obchodów wydarzeń promujących kulturę wietnamską.
Marzysz o podróży do Wietnamu? Koniecznie zapoznaj się z ofertą wyjazdów do tego kraju biura podróży Vanellus Travel: