0

Buddyjskie świątynie na Laosie

Laos to państwo ze stolicą w Wientian położone na Półwyspie Indochińskim w Południowo-Wschodniej Azji. Jeśli chcecie zobaczyć to, co w świecie jest najpiękniejsze, polecamy wyjątkową podróż szlakiem wykutych w skałach buddyjskich świątyń. Odnalezienie takiej świątyni to czasem wyprawa dla ludzi o mocnych nerwach – często wymaga pokonania mnóstwa schodów, zejścia głęboko pod ziemię, czy pokonania lęku związanego z brakiem przestrzeni, albo wręcz przeprawy przez rwącą rzekę. Nagrodą za pokonanie tych ekstremalnych warunków są jednak widoki godne zapamiętania na całe życie.

Ubrani na pomarańczowo mnisi i pozłacane świątynie

Zdaniem wielu turystów pierwszą rzeczą, jaka przyciąga uwagę po przyjeździe do Laos są buddyjskie świątynie. Stałym elementem świątynnych kompleksów są przechadzający się wokół mnisi ubrani w jaskrawo pomarańczowymi szaty z parasolami o tym samym kolorze. Warto wiedzieć, że w krajach buddyjskich, a więc również w Laosie, istnieje tradycja zgodnie z którą mnisi mają obowiązek codziennie rano obejść miejscowość, w której znajduje się ich klasztor i przyjąć od wiernych datki (jedzenie, pieniądze oraz inne dobra). Wczesnym rankiem wszyscy mnisi z danego klasztoru, jeden za drugim idą w milczeniu przez miasto i okoliczne wioski, a na tej trasie zatrzymują ich wierni
z przygotowanymi wcześniej darami. Z uwagi na skupienie mnichów i ich barwne szaty ta ceremonia jest bardzo uroczysta i fotogeniczna.

Bogato zdobione świątynie

Większość mieszkańców Laosu jest wyznania buddyjskiego. Jeśli wybierzecie się tam, bez trudu możecie swobodnie odwiedzić liczne buddyjskie świątynie. Pamiętajmy, by wchodząc na teren takiej świątyni, stosować się do miejscowych obyczajów, co ma związek przede wszystkim z odpowiednim strojem (wymagane są zakryte nogi i ramiona). Najwięcej buddyjskich świątyń napotkamy w Luang Prabang – dawnej stolicy Laosu. Buddyjskie świątynie w Laos były wielokrotnie przebudowywane i odbudowywane. Wokół każdej z nich wznoszono dodatkowe budynki, tworząc w ten sposób urokliwy i tajemniczy świątynny kompleks, w skład którego wchodzą: właściwa świątynia (sim), stupa zawierająca relikwie (that), pozbawione ścian pomieszczenie na miejsce zebrań, posiłków i niektórych  ceremonii (sala), dzwonnica (ho la khang), wieża z bębnem ho kong), biblioteka (ho tai) oraz sypialnia mnichów (kouti). Warto wiedzieć, że cechą charakterystyczną laotańskich świątyń jest ozdobne zwieńczenie środkowej części górnej krawędzi dachu – czyli tzw. „dok so fa”.

Wśród laotańskich świątyń w Luang Prabang możemy wyróżnić cztery style:

  • najstarszy, gdzie obwód podstawy jest mniejszy od obwodu dachu (jej przykładem jest Wat Wisoun)
  • wielopiętrowy z nisko opuszczonymi dachami, które symbolizują buddyjską kosmologię (Wat Xieng Thong)
  • z nisko opuszczonymi dachami (Wat Long Khoun)
  • charakteryzujący się wąskimi i wysokimi ścianami z krótszymi okapami
    (Wat Pahuak).

Jeśli wybieracie się do Laosu, weźcie pod uwagę fakt, że nie jest to typowy kraj turystyczny, gdzie można poleżeć sobie na plaży, czy skorzystać z usług salonów SPA. Z racji występujących tu licznie świątyni, Laos to miejsce idealne do rozmyślań i ucieczki od stresu występującego we współczesnym miejskim życiu.